Rafty Jizera Plavba po Jizeře

Rafty Jizera – Z Malé Skály do Dolánek na raftech

V Půjčovně lodí a koloběžek - Klokočí s loděnicí v Malé Skále jsou k dispozici symetrické rafty Denali od české společnosti Robfin. Rafty jsou určeny pro max. 7 osob.

 

 

Proč plout po řece na raftu?

Jste větší rodina nebo parta kamarádů, která preferuje být na jedné lodi? Chcete plout po řece s malými dětmi? Hledáte romantické místo pro oslavu narozenin, vymýšlíte nevšední rozlučku se svobodou pro nastávající nevěstu?

Pak vyrazte na Jizeru na raftu. V naší Půjčovně lodí Klokočí máme sedmimístné rafty Robfin Denali. Naše rafty mají moderní symetrickou konstrukci - to znamená, že mají uzavřenou záď. Kormidelník tak sedí na vyvýšeném místě, tedy již nehrozí, že by plul s mokrým zadkem, jako tomu bylo u starších plavidel. Raft symetrické konstrukce se může na vodě otočit zádí po proudu, aniž by loď nabrala vodu - raft tak poskytuje větší míru bezpečnosti.

 

Počet osob – raft Denali: Minimálně 3, maximálně 7, pro těžší osoby doporučujeme menší počet osob v lodi, max. 5-6 urostlých chlapíků.

Rafty Jizera

Jak se raft ovládá?

Řízení raftu při plavbě na mírně tekoucí vodě, kterou Jizera v Českém ráji je:

Při nenáročných podmínkách řeky a nízkém stavu vody, kdy je posádka složena z dětí a dospělých, je nejlepším řešením ovládání raftu z pozice kormidelníka, který sedí na zádi lodi.

Kormidelník ponoří do řeky list pádla za svými zády tak , aby listem pádla tvořil kormidlo raftu (viz obrázek). Změnou polohy pádla směrem doprava nebo doleva dokáže velmi jednoduše a efektivnězměně řídit pohyb raftu. Kormidelník nyvytahuje list pádla z vody, ani nepřehazuje pádlo z jedné strany raftu na druhou, ale mění směr pohybu raftu táhnutím listu pádla pod vodou.

Kormidelník může samozřejmě k řízení raftu použít také silový záběr vpřed na boku lodi. Jeho snahu by měli doplňovat alespoň dva další vodáci, kteří sedí na přídi raftu - jeden po každé straně lodi. Můžeme jim říkat pravý a levý háček. Vodáci na přídi naslouchají pokynům kormidelníka, zda má zabrat pravá nebo levá strana. Mezi těmito třemi řídícími silami se pohybuje zbytek posádky raftu, který již nemusí řešit, zda vzhledem ke svému věku, dosáhne pádlem do vody. :) Přijďte na Rafty na Jizeru, budete překvapeni, jak jednoduše lze řídit tak velké plavidlo.