Dolánky u Turnova. Výstupní místo Půjčovny Klokočí v Dolánkách při plavbě po Jizeře z Malé Skály, je současně výdejním místem koloběžek.
Dolánky u Turnova. Výstupní místo Půjčovny Klokočí v Dolánkách při plavbě po Jizeře z Malé Skály, je současně výdejním místem koloběžek.

Dolánky u Turnova

Dolánky jsou známým výstupním místem při plavbě na lodi po Jizeře z Malé Skály. Vesnicí prochází cyklostezka č. 17 – Greenway Jizera. V půjčovně Klokočí v Dolánkách si můžete zapůjčit koloběžku.Koloběžky můžete rezervovat tady. A vydat se údolím řeky Jizery proti jejímu proudu k Zrcadlové koze, do Rakous, vesnice Křížky, Malé Skály nebo obce Líšný. Můžete také podniknout výlet na koloběžce po cyklostezce Jizera druhým směrem a to po proudu řeky do Turnova a Přepeř.

Vodáci plující z Malé Skály do Dolánek končí plavbu na výstupním místě půjčovny Klokočí v bezpečné vzdálenosti nad doláneckým jezem. Na vodáky, kteří chtějí pokračovat po řece dále směrem na Turnov čeká překonání soustavy dvou doláneckých jezů. Prvním je pohyblivý vakový jez, kterým můžou vodohospodáři upravovat výšku hladiny nad pevným kamenným jezem (například při povodni). Oba jezy jsou NESJÍZDNÉ! Soustavu je třeba přenést nejlépe vpravo. Jak správně přenášet dolánecké jezy popisujeme v našem vodáckém průvodci.

V Dolánkách je pro vodáky na Jizeře a turisty směřující na cyklostezku také placené parkoviště a kemp s kioskem. Nedaleko se nachází vlaková zastávka Dolánky. V Dolánkách můžete také navštívit Dlaskův statek, restauraci Ábelův mlýn nebo expozici Domu přírody Českého ráje, vše popisujeme níže.

 

Dolánky u Turnova
Dolánky u Turnova, pohled na Dlaskův statek.
Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.
Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Pohled směrem k Jizeře, na zděnou bránu se zvoničkou a stodolu statku.

Dlaskův statek v Dolánkách

Dolánky mají také co nabídnout z pohledu historického a kulturního, najdeme tady jedinečnou památku lidové architektury – Dlaskův statek. Jde o vesnickou roubenou patrovou chalupu se stodolou.

Posledním hospodařícím majitelem byl sedlák Dlask, známý také jako průkopník, písmák, rychtář (vesnický starosta) a vášnivý rybář. Z inovací sedláka Dlaska můžeme připomenout použití umělého hnojiva v roce 1827 nebo pokus, ikdyž neúspěšný, o vzlet pomocí sestrojených křídel. Rybaření v Jizeře se mu 20. května 1853 stalo osudným, když si rozvodněná řeka vzala jeho život. Hrob sedláka Dlaska najdete na hřbitově v nedalekých Jenišovicích. Statek, který sedlák přestavěl a předal svému synovi se v nezměněné podobě zachoval dodnes. Když statek v Dolánkách obejdeme najdeme dvojici zaklenutých bran, jednu kamennou a druhou dřevěnou, třetí branka do statku je dnes vstupem do národopisné expozice Muzea Českého ráje v Turnově, která je v Dlaskově statku umístěna.

 

Ábelův mlýn v Dolánkách u Turnova
Ábelův mlýn v Dolánkách u Turnova. Dnes stylová restaurace s ubytováním.
Železniční viadukt nad Vazoveckým potokem v Dolánkách.
Železniční viadukt nad Vazoveckým potokem v Dolánkách. Pohled po proudu potoka, směrem k Ábelovu mlýnu.

Ábelův mlýn v Dolánkách

Další historickou budovou v Dolánkách u Turnova je Ábelův mlýn na potoce Vazovec. Ábelův mlýn stál v Dolánkách již kolem roku 1600, tedy o sto let dříve než se začal budovat statek, který dnes nese jméno Dlaskův. Původně šlo o panský mlýn. V osmnáctém století přešel do majetku jednotlivých mlynářů, posledním byl právě Josef Ábel. Mlýn měl dvojici vodních kol a byl poháněn vodou z náhona z Vazoveckého potoka. Když v roce 1856 začala stavba železnice přes Dolánky, byla přes Vazovecké údolí vybudována dvojice viaduktů. Prvním byl kamenný, dvouobloukový most překonávající koryto samotného Vazoveckého potoka, druhý jednoobloukový most byl postaven nad cestou vedoucí z Dolánek do Vazoveckého údolí. Součástí druhého viaduktu je propustek bývalého náhonu k Ábelově mlýnu. Mlýn v Dolánkách byl v provozu ještě za druhé světové války až do roku 1942. Dnes je původně starý mlýn upraven na stylovou restauraci s vyhlášenou kuchyní a podkroví slouží pro ubytování.

 

Ábelův mlýn v Dolánkách u Turnova
Železniční stanice Dolánky večer. V roce 2023 oslavila vlaková zastávka v Dolánkách u Turnova stoleté jubileum.
Železniční viadukt nad Vazoveckým potokem v Dolánkách.
Peron železniční stanice Dolánky sousedí s plotem Domu přírody Českého ráje.

Železniční stanice Dolánky

Tři roky po smrti sedláka Dlaska, v roce 1856, se začala stavět železnice z Liberce do Pardubic (Jihoseveroněmecká spojovací dráha).

V roce 1859 se po kolejích prohnal první vlak. Železniční trať je v údolí Jizery tak již v provozu nepřetržitě přes stošedesát let, avšak zastávka v Dolánkách byla otevřena až v roce 1923. V roce 2023 tedy oslavila stoleté jubileum.

V těsné blízkosti železniční zastávky se nachází bývalá dolánecká škola, v které nyní sídlí Dům přírody Českého ráje.

Lávka přes Jizeru v Dolánkách u Turnova.
Lávka přes Jizeru v Dolánkách u Turnova.

Lávka přes Jizeru v Dolánkách

V Dolánkách se nachází také turisticky frekventovaná lávka přes Jizeru. Další místo, kde můžeme suchou nohou překročit Jizeru (po proudu řeky) najdeme ve městě Turnově. Turnovský most je od dolánecké lávky vzdálený 2,5 km. Proti proudu směrem od Dolánek se přes Jizeru dostaneme pomocí letního přívozu u Zrcadlové kozy (z Dolánek 1 km). Celoročně přes železniční most v Rakousích jehož součástí je také lávka. Z Dolánek je to do Rakous k mostu 3 km.