půjčovna lodí jizera - kánoe - rafty - Malá Skála
....
....
....
Vodácká mapa Jizery
jh

Farma Klokočí – Půjčovna lodí Jizera, Český ráj a Ploučnice

Vodácká mapa Jizery, Podspálov – Malá Skála – Svijany

Vodáckou mapu Jizery si stáhněte zde: Vodácká mapa jizery Vodácká mapa Jizery
V Půjčovně lodí Jizera – Klokočí.cz jsme pro vás připravili Vodáckou mapu řeky Jizery. Naleznete v ní podrobný popis řeky z Podspálova (železniční zastávka Spálov) až do Svijan (železniční zastávka Příšovice). Vodácká mapa obsahuje náčrtek jezů a podrobný popis jak každý jez přenášet. Na úseku Jizery z Podspálova do Svijan je několik náhonů, které lze alternativně využít k plavbě po řece, jde o kanál ze Splzova do Líšného, turnovskou malou Jizeru a náhon v Přepeřích, vše také mapa popisuje. Součástí vodácké mapy Jizery je také kilometrovník, pro rychlejší orientaci vodáka je nultým kilometrem právě Podspálov (soutok Jizery a Kamenice). Doporučujeme mapu Jizery vytisknout na papír formátu A3.
Jezděte obezřetně, vždy zastavte v dostatečné vzdálenosti před jezem a jděte si ho prohlédnout ze břehu.
Převrženou loď neotáčejte přímo na vodě, doplavte společně s plavidlem ke břehu a až poté bezpečně vylijte vodu z kánoe. Nenechte se strhnout počínáním takyvodáků, vaše plavba končí v hospodě nikoli na hřbitově.
Na úseku Jizery ze Spálova do Svijan před sebou máte šestici jezů (Jez Železný Brod, jez Splzov, jez Malá Skála, jez Dolánky, jez Turnov, jez Přepeře), z nichž je sjízdný pouze jeden – jez v Malé Skále. Ostatní jezy vždy přeneste dle uvedených popisů.
Řeka je živý organizmus, změna výšky vodní hladiny ji není cizí. V průvodci rozlišujeme takto: MV – malá voda, SV – střední voda, VV – velká voda.
Jez Železný Brod:
Jez v Železném Brodě přenášejte vlevo. Jez je v celé šířce tvořen stavidly, které se při VV zvedají nahoru, pod vodou však zůstávají železné kotvící klece, proto i při zvednutých stavidlech přeneste!
Jez Splzov:
Jez ve Splzově přenášejte za MV vždy vlevo do náhonu. (Přes jez za MV neteče voda.) Za SV a VV přenášejte vpravo. Za SV a VV válec! Pozor levá část jezu je tvořena stavidlem k této části koruny jezu nezajíždějte ani za MV!(Sifon.)Po přenesení do náhonu pokračujte až k vyznačenému místu před elektrárnou.(k cedulce na drátě přes kanál). Ti co jsou vybaveni portážním vozíkem a silní jedinci přenášejí vlevo (dlouhé přenášení 400 m – na vodu pohodlně nasednete z pravého břehu náhonu 20 m za mostkem – N), ostatní přenášejí vpravo do původního koryta Jizery.
Jez Malá Skála:
Jez v Malé Skále lze sjet sportovní propustí nebo přenést vlevo, prohlédněte z levého břehu. Základnu půjčovny lodí Jizera - Klokočí.cz najdete na pravém břehu, 100 metrů pod mostem. (Výdejní a sběrné místo lodí.)
Jezy Dolánky:
V Dolánkách je soustava dvou jezů: pohyblivého vakového jezu – A a pevného kamenného jezu – B. Za VV pod vakovým jezem válec! Při vypuštěném vakovém jezu válec pod stupněm z larsenů – C! Přenášejte nejlépe vpravo, za MV lze také přes ostrov. Do náhonu přenášejte jen tehdy chcete-li končit plavbu u vodní elektrárny v Turnově. Pozor levá část kamenného jezu B je tvořena stavidlem, k této části koruny jezu nezajíždějte ani za MV! (Sifon.) Sběrné místo půjčovny lodí Klokočí.cz vpravo nad gumovým jezem – S.
Jez Turnov:
V Turnově je pohyblivý vakový jez, na který navazuje u pravého břehu rybochod, který je zakrytovaný pochozím roštem – přenášejte tedy vpravo.
Jez Přepeře:
V Přepeřích přenášejte vlevo. Za mostem lze při MV alternativně přenést do náhonu. Sběrné místo půjčovny lodí Klokočí.cz vlevo u stánku – S.