půjčovna lodí jizera - kánoe - rafty - Malá Skála
....
....
....
mapa řeky Jizery v Českém ráji
jh

Řeka Jizera – Půjčovna lodí Jizera – Farma Klokočí

Průvodce po Jizeře – Úvodem

Pod mapkou Jizery máte k dispozici odkazy, kde jsou popsány konkrétní místa na řece.
Telegraficky o řece Jizeře: Řeka Jizera pramení na jižním svahu Smrku - nejvyššího jizerskohorského kopce (1124 m. n. m.). Když voda z pramenů dorazí k nám do Českého ráje má za sebou již stokilometrovou cestu. Přesto, kdybyste se rozhodli z Českého ráje k pramenu Jizery podívat, do Jizerských hor je to čtyřicet minut autem, silnice do kopců se klikatí poněkud méně než naše řeka.
Keltové pojmenovali Jizeru výstižně - základem slova je staroindické isirás  = prudký, rychlý, čerstvý, silný.  Na Malé Skále pod Pantheonem přetíná Jizera Ještědsko-kozákovský hřeben a o kousek dál u obce Rakousy pak meandruje do největší zákruty na celém jejím toku. Řeka se vlévá ve svém 164 kilometru do Labe u obce Lázně Toušeň. Jizera je významným zdrojem pitné vody a to nejen pro naše hlavní město.
Vodácká Jizera v Českém ráji: Vodácky atraktivní úsek Jizery v Českém ráji začíná u soutoku s její dravější kamarádkou – řekou Kamenicí, která se vlévá do Jizery v Podspálově (železniční zastávka Spálov). Díky přítoku vody z Kamenice je odtud Jizera splavná po celý rok.
Nedaleko Spálova nalezneme pěkné vodácké tábořiště – Paraplíčko. Kemp je velmi prostý, pro romantiky však nabízí to nejlepší, mytí v řece a vodu ze studánky. Co však na Paraplíčko láká vodáky nejvíce, je umělá peřej, kterou tu vybudovali železnobrodští kajakáři. Ano, vyhlášené sklářské město Železný Brod je jen pár kilometrů po proudu, můžete se tu zastavit ve sklářském muzeu, nebo si třeba jenom dát pivo.
Opustíte Železný Brod a poplujete vstříc Malé Skále, snad nejznámějšímu letovisku na Jizeře. Na jedné straně Suché skály na druhé hrad Vranov se skalní vyhlídkou vysoko nad řekou. V Malé Skále sídlí naše Půjčovna lodí Klokočí.cz, máme tu stálou základnu.
Jizera opustí šum maloskalských hospůdek a začne relaxovat v opravdovém Českém ráji. V Rakousích to nemáte daleko do skalních měst. Na pravé straně řeky to je Drábovna na levé pak Besedické skály s hradem Zbirohy.
U Betlémského mlýna do Jizery přitéká Klokočský potok a nahoře ve stráni se ukrývají další skalní města, tentokráte jsou to Klokočské a Betlémské skály.
A to už jste u Zrcadlové kozy - hospody která je přímo na břehu Jizery.
Po zastávce na Zrcadlové koze doplujete do Dolánek k Dlaskovu statku, dnes muzeu lidové architektury.
Za další zatáčkou se vám otevře pohled na zámek Hrubý Rohozec, a po dalším kilometru vás přivítá město Turnov.
V Turnově Jizera začne téct otevřenou krajinou a i dál nabízí mnoho zajímavého a tak odtud vodáci míří do Přepeř, k Příšovickým zatopeným pískovcovým lomům - Písečákům nebo Svijan se známým pivovarem.
Za rohem je Březina a možná právě někde tady opouští Jizera Český ráj, vodáci však řece zůstávají věrní a plují si v klidu dál do Mnichova Hradiště, Mladé Boleslavi, Benátek nad Jizerou nebo až k samotnému soutoku s Labem.
Vodáckou mapu Jizery si stáhněte zde: Vodácká mapa jizery vodácká-mapa-jizery.pdf
Jizera
....
....
Studnice informací o Jizeře:
Jizera – kilometráž
Jizera – sjízdnost
Peřej Paraplíčko
Půjčovna lodí Malá Skála
Výlet s dětmi po Jizeře
Kánoe Samba
Kánoe Linder
Přenášení turnovského jezu
Půjčovna lodí Jizera - Aktuality