půjčovna lodí jizera - kánoe - rafty - Malá Skála
....
....
....

Půjčovna lodí Ploučnice – Farma Klokočí

Průvodce po Ploučnici

Máte-li víc času a přijíždíte na sever Čech z daleka, můžete s naší půjčovnou lodí Klokočí poznat hned dvě řeky, tohoto koutu Čech, najednou.
Ploučnici můžeme bez nadsázky prohlásit za nejromantičtější řeku v Čechách.
Horní tok téhle často tak úzké říčky, že v ní kánoi neotočíte, meandruje v nespočet zatáček a kolínek. Řeka teče nedotčenou krajinou bývalého vojenského pásma. Hladinu přikrývají naklánějící se stromy, tvořící nezapomenutelný zelený tunel. A pak tu máme legendární vrbičky, kterými je Ploučnice mnohdy tak zarostlá, že dá posádkám na lodích trochu hledání, kudy se dál vlastně vydat. Nenechte se zmást charakteristikou potoka s přilehlou bujnou vegetací, Ploučnice si teče velmi svižně, rozhodně vás nenechá jen tak se opalovat. Jestli se vydáte na tuhle řeku, bude to o aktivní vodácké turistice.
Doporučujeme začít plavbu v Novinách pod Ralskem, kde Ploučnice protéká skalní průrvou. Do pískovcového masivu naši předci vytesali štolu, kam byla řeka uměle navedena, aby plnila funkci náhonu k hamru.
Po proplutí průrvou vás na levém břehu bude hlídat blízký kopec Ralsko. Řeka se na chvíli pustí do luk a lesíků, aby vás po sedmi kilometrech přírody naposledy nechala v kontaktu s civilizací v městečku Mimoň.
Za zmínku tu stojí mosty, tím prvním bude Zámecký, druhým pak most Poštovní, dříve Šibeniční, dnes na něm stojí dvě sochy, vedle ukřižovaného Krista také socha Jana Nepomuckého. Právě tady, pod Poštovním mostem v Mimoni překontrolujte, zda vám v lodi nechybí nic, co byste mohli na další cestě postrádat. Protože dál na vás čeká opravdová divočina, řeka začne brzo meandrovat a sehnat pitnou vodu nebo nějaké to jídlo, nebude jednoduché. Záchytnými místy pro ty, kteří podcenili zásobování svých kocábek, může být po deseti kilometrech most u Borečku, po dalších patnácti, pak most u Brenné s protrženým stavidlem – dnes pěkným jezíkem.
Tady u Brenné můžete dvoudenní putování po Ploučnici zakončit, ale na vlak je to přeci jenom dost daleko. Proto ještě nasedněte do kánoí, za hodinku a půl dorazíte k dalšímu mostu u Heřmaniček. Odsud se dá již dojít na vlakovou zastávku Vlčí Důl-Dobranov.
....
....