půjčovna lodí jizera - kánoe - rafty - Malá Skála
....
....
....
jizera-kanoe-zelezny-brod

Farma Klokočí – Půjčovna lodí Jizera, Český ráj, Malá Skála

Vodácký výlet po Jizeře (Paraplíčko – Malá Skála)

S prvňáčkem na Jizeře.
Odpoledne velkého dne našeho novopečeného školáka (1. září) trávíme na Jizeře. Andulka nás odváží na Paraplíčko – cvičnou umělou peřej nad Železným Brodem. Na vodu vyrážíme ve třech (Štěpánka + Lída + Tomáš), takže sebou na Jizeru bereme kromě kánoe i následující vybavení: tři pádla (z toho jedno dětské pro Štěpánku), tři plovací vesty, přídavné sedátko, barel a portážní vozík. Paraplíčko sjíždíme bez Štěpánky, ta nasedá až pod peřejí. Máváme Anně, která odjíždí autem domů do Klokočí.
Jsou čtyři odpoledne, tak uvidíme jestli do tmy dojedeme k prarodičům do Rakous.
jizera-jez-zelezny-brod
V Železném Brodě podjíždíme lávku, silniční most a přistáváme vlevo nad jezem, abysme přenesli loď pod jez. Pokračujeme dál původním korytem řeky, kde je nedostatek vody – většina totiž bohužel teče náhonem železnobrodské elektrárny. Lída hlásí z háčka kameny a tak až na jedno vystoupení z lodi projíždíme bez namočení nohavic. Od soutoku s náhonem, který se vrací z prava, je vody již dostatek a tak přidáváme plyn a snažíme se dohnat zapadající slunce, které máme přímo před sebou.
jizera-kanoe-nad-splzovem
U splzovského jezu přenášíme vlevo do kanálu, náhon ze Splzova k elektrárně v Líšném nikdy nezklame, je to hned úplně jiná Jizera, připomíná námi zamilovanou Ploučnici.
jizera-nahon-lisny
Na přenášení kolem líšenské elektrárny si vezeme v lodi trumf – portážní vozík.
jizera-portazni-vozik
Šup s kánoí na kolečka a holky s ní už frčí po asfaltce k mostku, který přejíždíme, za ním se dá do vody opět bezpečně nastoupit z pravého břehu náhonu.
jizera-portaz-kanoe-samba
Ještě krátké odskočení Lídy a Štěpánky na dětské hřiště v Líšném a pak hurá po Jizeře směr Malá Skála. Podjíždíme lávku a sjíždíme šlajsnou maloskalského jezu. Slunce se nám již zcela schovalo za kopec a tak se rozhodujeme ukončit naši plavbu vlevo pod silničním mostem u statku. Zastavujeme, převlékáme se do suchého a zakončujeme večeří u Boučků.
jizera-portaz-kanoe-samba
Starý statek je celý ze dřeva - v hospodě se tedy z bezpečnostních důvodů nekouří – což nám s holkama vyhovuje, dáváme si výpečky, halušky a svíčkovou a pak rychle do hajan, zítra nás přece čeká druhý den školy.
jizera-portaz-kanoe-samba
Tak ahoj zase někdy u nás na Jizeře!
Další fotky z výletů po Jizeře: Půjčovna lodí Jizera - kánoe a rafty na Jizeře