půjčovna lodí jizera - kánoe - rafty - Malá Skála
....
....
....

2. ročník Otevírání Jizery – sobota 14. dubna 2012 – Malá Skála - základna Klokočí.cz

Otevírání Jizery 2012 + čištění řeky Jizery

Druhý ročník Otevírání Jizery proběhne již v tradičním termínu, tedy týden po Velikonocích. Jako v minulém roce bude i Otevírání Jizery 2012 mířit na setkání vodáků, kteří se nebojí přiložit ruku k dílu při jarním úklidu řeky. Novinkou letošního Otevírání Jizery je, že společně s naší půjčovnou lodí Klokočí, budou řeku otevírat a čistit spřátelené vodácké půjčovny.
Akci zahájíme slavnostním otevřením řeky Jizery ve 14,00 hodin v Malé Skále. Jizeru letos otevře maloskalský rodák a olympionik v deblkánoi – Miroslav Šimek. Poté nasedneme do lodí a budeme uklízet řeku v úseku Malá Skála – Zrcadlová koza. Vodácké vybavení všech pořádajících půjčoven bude k dispozici zdarma.
Co vzít sebou na Otevírání a čištění Jizery:
Vezměte dobrou náladu a gumové ochranné rukavice.
Doporučujeme neoprenové boty, kdo má může vzít i neopren.
Z minulého ročníku (2011):
Zápisník z Otevírání Jizery 2011:
Právě jsme se vrátili ze sběrného dvora, sečteno podtrženo, při Otevírání a čištění Jizery 2011 se podařilo z řeky v úseku Malá Skála – Zrcadlová koza, uklidit 1,2 tuny odpadu, přesně 1190 kg.
Na základně půjčovny lodí Klokočí.cz v Malé Skále, se v sobotu 16. dubna 2011 sešlo kolem stovky lidí, na čištění Jizery se pak vydalo 74 dobrovolníků. Všem zúčastněným patří velké poděkování, podařilo se udělat opravdu velký kus práce. Čističi přijížděli k Zrcadlové koze špinaví a unavení, poslední loď dorazila až po půl sedmé večer.
A co všechno se dá v řece najít? Mezi zajímavé nálezy patří například sekačka na trávu, kočárek, jízdní kolo, dámské lodičky, občanský průkaz nebo třeba keramický záchod. Dobrovolníci našli také funkční skateboard. Většinu odpadu však tvoří plast a sklo, plechy, dráty a staré pneumatiky. Manipulace s odpadem není úplně bez rizika a tak byl na řece přítomen lékař Tomáš Dvořák z Vodní záchranné služby Český Krumlov, dobrovolníci byli však šikovní a celá akce se obešla bez jediného škrábnutí.
Otevírání jsme zakončili koncertem folkové skupiny Bokomara, jako hosté si zahráli turnovští Magdalena Brožková a Marek Gerlich. Většina dobrovolníků byla tak utahaná, že se koncertu již nezúčastnila. Zrcadlovou kozu přesto zaplnilo kolem šedesáti platících.
A čím že se Otevírala řeka Jizera? Klíč je vyroben z bukového dřeva a šesti podkov, které měli na kopytech koně ze statku Marka Filipa v Mokrém, který má pole a louky přímo u Jizery. Klíčem si mohl v řece otočit úplně každý, a mnozí tak také učinili. Zapomněli jsme jim však říct, že kdo tímhle klíčem v řece jednou otočí, začne rozumět řeči koní. A tak až jednou půjdou kolem koňské ohrady, budou se asi docela divit.
Archiv: I. ročník Otevírání Jizery 2011propozice