půjčovna lodí jizera - kánoe - rafty - Malá Skála
....
....
....

fotografická kniha o Českém ráji

Jedinečný Český ráj – Zdeněk Mrkáček, Karel Broulík

Když jsem kdysi požádal Zdeňka Mrkáčka o tip na zajímavý výlet do živočišné říše Českého ráje, poslal mě k jednomu rybníku. Místo se zdálo být obyčejné, měli jsme však vyčkat do západu slunce. Po chvíli se najednou z ničeho nic setmělo a nad námi se ozval zvuk přistávajícího letadla, zvedli jsme hlavy k obloze, nad námi prolétaly ticíce ptáků. Z fotek jsme pak doma napočítali přes šest tisíc špačků. Na první výpravě u rybníka moje děti brečely strachem, ale během toho podzimu jsem se s nimi na hráz ještě několikrát vrátil, abysme ptačí podívanou mohli pozorovat znovu.
Zkuste jeho novou knížku fotografií, třeba vás zavede na podobná místa.
Autoři:
RNDr. Zdeněk Mrkáček (11. 4. 1956 Nymburk)
Jako absolvent Přírodovědecké fakulty UK Praha je pracovníkem Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj v Turnově. Od malička ho přitahuje příroda a hlavně ptáci. Kromě České společnosti ornitologické je členem Pěveckého sboru A. Dvořák v Turnově, Občanského sdružení Paměť Českého ráje a Podještědí a redakční rady sborníku Od Ještěda k Troskám. K fotografování ho přivedl jeho otec Josef Mrkáček. Také jeho hodně ovlivňuje nezměrná krása Českého ráje, který vnímá jako nedělitelný celek přírody a výtvorů člověka. Jako zoolog - ornitolog, ochranář, fotograf i spisovatel se věnuje především popularizaci přírody naší vlasti na příkladu Českého ráje. Využívá přitom hlavně živého slova a vlastní fotografi e. Je autorem 900 přednášek pro mládež i dospělé, 27 fotografických samostatných výstav včetně Senátu ČR a Polska, spoluautorem 8 knih a autorem 4 knih (uvedených na zadní záložce přebalu). Některé z jeho knih se dostaly ke čtenářům v celé řadě států 4 kontinentů. Za svou práci ve prospěch občanského a kulturního života Turnova a Turnovska a jejich přírody obdržel v říjnu 2010 v Turnově Cenu obce.
Karel Broulík (30. 4. 1951 Louny)
Je absolventem Střední umělecko průmyslové školy v Turnově – oboru zlatník. Také on se od raného mládí zajímá o přírodu. Jako člen České společnosti ornitologické věnuje největší část své životní energie pozorování a kroužkování ptáků. Zatím okroužkoval více jak 13 000 ptáků (z nich více jak 260 mláďat výrů na hnízdech). Specializuje se hlavně na výra, skorce, krkavce a sokola. Na tyto aktivity navazuje přikrmováním a dalšími formami aktivní ochrany ptáků. Značná část jeho četných výsledků z pozorování i kroužkování je v knize Ptáci Českého ráje. Jako zdatný horolezec (s několika prvovýstupy) a ornitolog je v současné době největším znalcem skalních měst Českého ráje. Jako fotograf se věnuje převážně krajině, kde vyhledává neobvyklé scenérie s podmanivou náladou a atmosférou. K fotografování ho nejvíce inspiroval fotoaparát Leica po dědovi. Svoje snímky využívá k přednáškám pro veřejnost a příležitostně též na výstavách a v publikacích. Svou systematickou prací významně přispívá k poznání a ochraně přírody Českého ráje.
....
....